piątek, 22 kwietnia 2016

Dlaczego nie warto być otyłym?

Wiele osób zaczyna żyć zdrowo wyłącznie ze względu na pragnienie uzyskania pięknej sylwetki. Oczywiście, każda motywacja jest dobra, jednak gwarantuję wam, że to co widać na zewnątrz u osoby otyłej to tylko czubek góry lodowej. Prawdziwy dramat jest wewnątrz a konsekwencja złych wyborów dadzą o sobie znać za kilka lat ze zdwojoną mocą. Choć na temat otyłości i jej skutków można się rozpisywać godzinami, chciałabym wam przedstawić tylko niektóre jej smutne następstwa i przestrzec was przed zmierzaniem w tę stronę.
Pierwszym faktem na jaki chciałabym zwrócić uwagę jest to, że otyłość jest chorobą. Cechuje się ona zbyt dużą ilością tłuszczu (więcej niż 25% masy ciała mężczyzn i 30% masy ciała kobiet) oraz zbyt dużą masą ciała. Orientacyjnymi wskaźnikami pozwalającymi ją stwierdzić są: BMI i WHR. Ten pierwszy oblicza się wg wzoru:

Wybór jest prosty, to ty decydujesz o swoim zdowiu!
Foto:pinterest.com


BMI= masa ciała (kg)/(wzrost(m))2
Wyniki:
Niedowaga: poniżej 18,5
Norma: 18,5-24,9
Nadwaga: 25-29,9
Otyłość: powyżej 30
Oczywiście jest to wskaźnik uśredniony, więc są pewne ograniczenia w jego stosowaniu, a wynik nie zawsze jest zgodny z prawdą. Im osoba jest wyższa tym większa jest różnica między 18,5 a 24,9, więc czasem trudno porównać te dwie wartości.


Natomiast WHR porównuje stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Pozwala to na określenie typu otyłości – brzusznej lub pośladkowo – udowej. Ten wskaźnik powinien być używany tylko u osób otyłych w celu zidentyfikowania typu ich otyłości.
WHR = obwód talii (cm)/obwód bioder (cm)
Wyniki:
Otyłość brzuszna: dla mężczyzn większy lub równy 1, dla kobiet większy lub równy 0,8
Otyłość pośladkowo – udowa: dla mężczyzn mniejsze od 1, dla kobiet mniejsze od 0,8

Ale najbardziej przerażająca jest otyłość u dzieci!
Rodzice, nie pozwalajcie na taką smutną ewolucję!
foto:vitalia.pl


Skutki otyłości są tragiczne i jej ofiary są niestety coraz częściej obecne pośród nas. Oto niektóre z nich:
  • Choroby układu krążenia – choroba niedokrwienna serca, zawał serca, udar mózgu, nadciśnienie, zwiększona krzepliwość (tworzenie się zakrzepów)
  • Cukrzyca typu II (insulino niezależna) – chociaż nie jest zaburzona ilość wydzielanej insuliny, reakcja organizmu na nią jest nieprawidłowa (komórki są na nią oporne).
  • Nowotwory
  • Zaburzenia hormonalne
  • Pogorszenie pamięci
  • Często depresja
  • Często wiąże się z próchnicą zębów
  • Osłabienie kości
  • Dzieci otyłych mam (lub mam chorujących na cukrzyce) są częściej autystykami (wg badań Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health). Przyczyny nie są do końca poznane, jednakże sugeruje się, że osoby otyłe mają mniej kwasu foliowego kluczowego w rozwoju układu nerwowego dziecka lub, że otyłość może powodować stany zapalne w mózgu dziecka podczas życia prenatalnego.


Naprawdę nie warto być otyłym i to wcale nie dlatego, że osoby „pulchniejsze” nie są obecnie kanonem urody. Uważam, że każdy powinien dobrze czuć się w swoim ciele i najważniejsze jest, żeby być samemu zadowolonemu ze swojej sylwetki, jednak jeśli wykracza to poza granice zdrowia nie można się na to godzić. Trzeba uświadamiać innych o przykrych konsekwencjach otyłości i uczyć, że prewencja jest najlepszą metodą leczenia. Dlatego ruszajcie się, jedzcie zdrowo i cieszcie się życiem. 

Ale nie bójcie się, na zmianę nigdy nie jest za późno!
Podziwiam!
foto:spaeden.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz