wtorek, 12 kwietnia 2016

Krav maga - czyli sposób na kondycję, siłę, pewność siebie i większe bezpieczeńswo!


Wiele dziewczyn w pewnym momencie swojego życia dochodzi do wniosku, że znajomość samoobrony może się im kiedyś przydać. Niestety, świat nie jest miejscem pełnym ludzi mających wyłącznie dobre intencje, o czym przekonujemy się wraz z upływem lat. Bezpieczeństwo i większa pewności siebie może zagwarantować znajomość samoobrony. Decyzja, który sport walki jest najlepszy jest ciężka – niektóre z nich zdają się bardziej przypominać taniec, inne wymagają długoletniego treningu, aby zobaczyć pierwsze rezultaty, jeszcze kładą większy nacisk na samą filozofię walki, niż na działanie, co nie każdemu odpowiada. Jeśli masz takie wątpliwości, być może najlepszym wyborem dla Ciebie będzie krav maga – izraelski system walki, który uchodzi za najskuteczniejszy. Ponadto oprócz  nauki walki w obliczu zagrożenia, pozwala ona zwiększyć sprawność fizyczną i pięknie ukształtować sylwetkę J


Krótka historia…
Jak już wspomniałam jest to system walki stworzony przez  Imiego Lichtenfelda, mistrza Słowacji, z 1928 r. w zapasach, a także boksie i gimnastyce, żydowskiego pochodzenia. Niestety napięta sytuacja polityczna w tamtym czasie, zyskująca zwolenników faszystowska doktryna Policzna, doprowadzała do licznych antysemickich zamieszek, rozruchów, napadów na Żydów. Młody Lichtenfeld postanowił przeciwstawiać się tym działaniom i powołał grupę chroniącą dzielnicę żydowską w Bratysławie. Początkowo nie osiągała ona znacznych sukcesów – napastnicy byli lepiej uzbrojeni, liczniejsi… Imi jednak wyciągał wnioski z każdej porażki i pracował nad zwiększeniem skuteczności swojego systemu. Zdał on sobie sprawę z tego, że aby walka była skuteczna należy wykorzystywać wszystko, co może ją ułatwić, także broń przejętą od wroga – pałki, noże, pistolety. Traumatyczne doświadczenie wojenne zmusiło Imi’ego do ciągłej walki o przetrwanie. W latach 40. Udało mu się uciec do Palestyny, gdzie zaangażował się w tworzenie „Hagany” żydowskiej organizacji paramilitarnej, która początkowo organizowała akcje przeciw walczących z nimi arabów, aż w końcu przekształciła się w Siły Obronne Izraela. Do chwili obecnej krav maga jest podstawą szkolenia w armii izraelskiej, a także służb specjalnych – Szin Bet, czy wywiadu – Mosadu.

To jest właśnie sedno krav magi. Nie ma ona służyć
do bezmyślnej przemocy, ale do obrony własnej.
foto: online-instagram.com

Na czym polega krav maga?
Ok, już dość historii przejdźmy do konkretu. Krav maga ma na celu wypracowanie naturalnych instynktów obronnych, które w razie zagrożenia wyzwalają automatycznie pewne zachowania. Pożądane jest uzyskanie jak najlepszego rezultatu, w jak najkrótszym czasie, bez marnowania zbędnych sił, przy jak najmniejszym ryzyku. To dlatego nie znajdziecie w niej spektakularnych podskoków, ciosów czy kopnięć, bo aby je wykonać trzeba zmarnować naprawdę wiele energii, którą warto zachować do dalszej walki. Najlepszą obroną okaże się ucieczka i unikanie bójki, jeśli tylko jesteś w bezpiecznej odległość, nie warto wchodzić w konfrontację. Duży nacisk kładzie się także na trening mentalny, który ma zapobiegać panice, umożliwiać trzeźwą ocenę sytuacji i obronę w razie zagrożenia.
foto: kravmagadetroit.com
Czy krav maga to sport?
 I tak, i nie J Z jednej strony jest to ogólnorozwojowy, bardzo intensywny trening, kształtujący w zasadzie wszystkie cechy motoryczne, takie jak: siła, szybkość, gibkość. Z drugiej jednak strony w krav madze nie obowiązuje zasada fair play. Dlatego? Odpowiedź jest prosta: napastnik nie będzie się przejmował żadnymi zasadami walki, więc Ty też broniąc się nie musisz tego robić. Po prostu masz być skuteczna. W krav madze nie ma więc żadnej rywalizacji, np. zawodów, mistrzostw, jest tylko systematyczny trening i szkolenia. Dlatego też, krav maga okazuje się najbardziej przydatna podczas walki ulicznej, bo jak powtarzają trenerzy: „Ulica nie ma zasad”.

Krav maga to trening dla najlepszych hardcorów!
Oto dowód - amerykańska piechota morska Marines tez
ją trenuje
foto: wikipedia.com

Jak wygląda trening i co należy ze sobą na niego zabrać?
Trening składa się z trzech zasadniczych części: rozgrzewki, nauki poszczególnych ćwiczeń i praktyki. Rozgrzewka jest złożona z dwóch części: dynamicznej (bieg, wymachy itd.) oraz rozciągania. Często następnie jest trening obwodowy mający wzmocnić całe ciało i ułatwić wykonywanie kolejnych ćwiczeń. W krav madze bardzo ważna jest ciągłość treningu, ponieważ nauka poszczególnych ruchów jest jak budowa domu: musimy mieć solidne fundamenty, a następnie stopniowo kłaść kolejne cegiełki – dopiero wtedy ma to sens i możemy liczyć na progres.
Na początku wystarczą buty sportowe, wygodne spodnie dresowe, luźna koszulka (kolorem dominującym w krav madze jest czarny – rozwiązanie bardzo praktyczne J ), w przypadku pań – także stanik sportowy. Włosy powinny być związane (chyba nie chcecie, żeby ktoś za nie niechcący szarpnął). Jeśli złapiecie bakcyla, powinniście zainwestować w inne akcesoria – owijki, rękawice, ochraniacze na piszczele, ochraniacze na zęby, ale to już po konsultacji z trenerem.

Wiem, że myśl o nauce ciosów, zakładania dźwigni czy duszenia może Was przerażać. Ja na początku nie wyobrażałam sobie, że ten trening może mi się tak spodobać. Najważniejsze jest to, że podczas intensywnego wysiłku fizycznego, który pozwala zostać w formie, być zdrowym i cieszyć się piękną sylwetką, uczymy się czegoś co potencjalnie może uratować nam życie w przyszłości. Krav maga łączy więc przyjemne z pożytecznym J Jeśli lubisz się porządnie zmęczyć, poczuć potem przypływ endorfin, nie straszne są Ci siniaki pojawiające się od czasu do czasu, a jednocześnie zależy Ci na poczuciu bezpieczeństwa na co dzień, koniecznie zapisz się na krav magę! Naprawdę nie pożałujesz!

zgadzacie się? 
foto: pinterest.com
Jeśli chcecie dowiedzieć się wiecej na temat krav magi, poszperajcie na youtubie. tutaj i tutaj znajdziecie przykładowe filmiki pokazujące, że krav maga wcale nie jest niekobieca! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz