czwartek, 7 lipca 2016

Zamienniki mleka krowiego

Jesteś uczulona na mleko lub po prostu ograniczasz jego spożycie, ale nie chcesz rezygnować z wszystkich pysznych potraw, do których się go używa? To dobrze, bo wcale nie musisz tego robić! Istnieje mnóstwo roślinnych zamienników mleka, które z powodzeniem możesz wykorzystać w kuchni. Nie chcę rozstrzygać czy lepiej pić mleko krowie czy zupełnie z niego zrezygnować, ale chcę pokazać, że różnorodność mlek roślinnych jest wielka. Sprawdź, które są dla Ciebie najlepsze!

Każdy znajdzie coś dla siebie pośród mlek  roślinnych!
foto: www.vegkitchen.com

  • Mleko sojowe – zdecydowanie najpopularniejsze. W sklepach występuje w wielu wariantach smakowych – waniliowe, czekoladowe, słodzone, naturalne. Smak ma raczej neutralny, słodki smak. Jeśli chodzi o jego właściwości, to jest to przede wszystkim produkt bogaty w białko roślinne dobrej jakości. Soja zawiera także 18% tłuszczu (dużo NNKT i lecytyny). Ponadto, tak jak inne nasiona strączkowe obfituje w witaminy z grupy B. Według badań Harvard T.H. Chan School of Public Health jedzenie soi pomaga w walce z niepłodnością (http://www.hsph.harvard.edu/news/hsph-in-the-news/soy-rich-diet-may-offset-bpas-effects-on-fertility/). Niestety, soja jest jednym z silniejszych alergenów, dlatego spożywanie jej w nadmiarze może powodować uczulenia. Co więcej, jest to roślina najbardziej modyfikowana genetycznie. Nie mogą w nadmiarze jeść jej panowie – zawiera ona bowiem związki należące do fitoestrogenów (związków organicznych działających podobnie jak estrogeny  - żeńskie hormony płciowe), więc nadmierne ich spożycie może prowadzić do bezpłodności i ginekomastii. Produkty sojowe są bardzo wygodne, gdyż znajdują szerokie zastosowanie w kuchni, jednak nie polecam ciągłego, codziennego jedzenia ich. Warto także wybierać mleko sojowe dobrej jakości, z soi niemodyfikowanej genetycznie.
To zdecydowanie najpopularniejsze mleko roślinne,
jednakże powinniśmy pić je z umiarem
foto: www.mercola.com


  • Mleko ryżowe – kolejny powszechny zamiennik mleka. Powstaje z rozgotowanego ryżu zmiksowanego z wodą, który jest następnie odsączany. Jest to przede wszystkim dobre źródło węglowodanów, czasem jest także wzbogacane witaminami: B12, D oraz wapniem. Ryż nie jest popularnym alergenem – takie mleko jest więc świetną alternatywą dla ludzi uczulonych na laktozę, soję gluten czy orzechy. Lepszym wyborem jest mleko z ryżu brązowego, gdyż zawiera więcej błonnika, minerałów. Wadą tego mleka może być wysoki indeks glikemiczny.
  • Mleko kokosowe – pycha! Jego egzotyczny zapach i smak pozwala się przenieść myślami w tropiki ;) Powstaje ono z miąższu kokosa zmiksowanego wraz z wodą. W sklepach znajduje się bardzo wiele skrajnie różniących się pod względem składu (a co za tym idzie – jakości) takich mleczek. Ideałem byłoby kupienie tego, które zawiera tylko wodę i ekstrakt z kokosa. Jeśli wszystkie zawierają ulepszacze, stabilizatory i konserwanty – wybierzmy to, które ma najwięcej kokosa w swoim składzie (powyżej 75%). Kokosy są bardzo wartościowymi orzechami, które warto włączyć do swojej diety. To źródło zdrowych kwasów tłuszczowych nasyconych średniołańcuchowych, które są źródłem szybko dostępnej energii, dlatego są szczególnie korzystne dla sportowców. Co więcej, według badań przeprowadzonych na myszach przez University of Copenhagen and the National Institute of Health, te kwasy tłuszczowe opóźniają starzenie się mózgu (co może zapobiegać chorobom Parkinsona i Alzheimera). Jeśli chcecie cieszyć się zdrowiem i delektować się smakiem potraw zacznijcie używac mleczko kokosowe! Jest ono bardzo ważnym składnikiem w kuchni osób niespożywających mleka krowiego – można z niego zrobić kokosową bitą śmietanę, używać go do potraw wytrawnych (np. curry) i słodkich (np. budyń jaglany)
mleko kokosowe można też zrobić w domu z wiórek
kokosowych lub miąszu świeżego kokosa
foto: www.doctoroz.com

  • Mleko migdałowe – kolejna pyszna alternatywa dla mleka krowiego. Ma delikatny smak (trochę jak Monte!), więc jest idealna do produktów słodkich oraz do porannej kawy. Jest to bardzo zdrowy produkt – bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy – głównie B2 i E oraz składniki mineralne (potas i magnez). Według badań opublikowanych przez Institute of Food Research migdały pozytywnie wpływają na skład mikroflory jelitowej, działają jak prebiotyki, więc w rezultacie – usprawniają proces trawienia. Regularne spożywanie migdałów może zapobiegać także chorobom serca (badania Aston University). Jedynym minusem spożywania mleka migdałowego jest jego działanie alergizujące. Niestety orzechy są jednymi z silniejszych alergenów i możliwe, że osoby podatne na alergie nie będą mogły go spożywać.
  • Mleko owsiane – ostatni z zamienników mleka krowiego, który chciałabym omówić. Jest to przede wszystkim źródło węglowodanów, w tym błonnika pokarmowego (dzięki niemu zapewnia na dłużej uczucie sytości) i witamin (z grupy B oraz witaminy A). Jego wadą może być obecność glutenu – zazwyczaj owies jest zanieczyszczony glutenem, są też czyste, certyfikowane odmiany owsa, dlatego jeśli ktoś jest na niego uczulony musi sprawdzać informację na opakowaniu. Kolejna kwestia to smak – ja za nim nie przepadam, bo jest dość „mączne” w smaku, jednak to sprawa indywidualna.


Jak widać, jest naprawdę dużo zamienników mleka krowiego, więc jeśli z jakichś przyczyn musicie je wyeliminować, to wcale nie musicie się przejmować, bo z pewnością znajdziecie mleko roślinne, które Wam najbardziej odpowiada. Przepisy z ich użyciem wychodzą równie pyszne, naprawdę! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz